Projekt „Dla pszczół – transgraniczna współpraca na rzecz zachowania siedlisk pszczół i dzikich owadów zapylających” jest międzynarodową, transgraniczną inicjatywą na pograniczu polsko-niemieckim, dofinansowaną ze środków Interreg Polska-Saksonia. Projekt realizowany jest w partnerstwie czterech organizacji – dwóch organizacji z Polski Fundacja EkoRozwoju (Wrocław, partner wiodący) i Fundacja Zielona Akcja (Legnica) oraz dwóch organizacji z Niemiec Internationales Begegnungszentrum St. Marienthal – IBZ i Lebens(T)räume e.V.
Głównym celem projektu jest wzmocnienie i nawiązanie partnerskiej współpracy na rzecz kreowania środowiska przyjaznego dla (dzikich) pszczół i owadów, a także w zakresie kształtowania opinii społeczeństwa w temacie współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju na obszarze pogranicza.
Cele szczegółowe projektu to:
Nawiązanie współpracy między instytucjami na pograniczu polsko-niemieckim przy wspólnym działaniu na rzecz środowiska: odtworzeniu i pielęgnacji siedlisk dla owadów zapylających – sadów, łąk, stref nektarodajnych i miejsc rozrodu owadów,
Podniesienie wiedzy mieszkańców pogranicza na temat współczesnych zagrożeń i przyczyn znacznego zmniejszania się populacji owadów zapylających i sposobów przeciwdziałania, które mogą być podejmowane przez mieszkańców, pszczelarzy, samorządy lokalne oraz upowszechnienie idei ochrony dzikich pszczół,
Wykorzystanie naukowej wiedzy poprzez wdrożenie zaleceń do działań na rzecz zachowania siedlisk owadów zapylających oraz wizyty w pokazowych pasiekach.
Do zakładanych rezultatów działań realizowanych przez partnerów oraz koordynowanych przez Fundację EkoRozwoju należą m.in.:
utworzenie 9 stref miododajnych ( 4 łąki w Niemczech i 500 drzew w 5 lokalizacjach w Polsce)
pielęgnacja 4 tradycyjnych sadów oraz nasadzenia drzew owocowych ( 100 w Niemczech i 100 w Polsce)
opracowanie 2 wzorców w zakresie ochrony przyrody i przyjaznej dla owadów pielęgnacji tradycyjnych sadów, a także opracowanie rekomendacji dotyczących zachowania siedlisk i pożytków poprzez odtwarzanie zadrzewień.
Nazwa programu: Program Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020
Budżet projektu: 375 090,94 EUR
Żródła finansowania:
318 827,27 EUR – dofinansowanie z Unii Europejskiej (85%), Interreg Polska-Saksonia
7 782,90 EUR – Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu
Beneficjent wiodący: Fundacja EkoRozwoju
Partnerzy: Fundacja Zielona Akcja (PL), Internationales Begegnungszentrum St. Marienthal /IBZ/ (DE), Lebens(T)räume e.V. (DE)
Projekt współfinansowany ze środków Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020 oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu