81. rocznica zakończenia II Wojny Światowej
W piątek 8 maja br. z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa na terenie Miasta i Gminy Zgorzelec odbyły się uroczystości patriotyczne.
W Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura w Koźlicach odbyły się obchody 81. rocznicy wyzwolenia obozu jenieckiego Stalag VIII A Görlitz.
Kinga Hartmann-Wóycicka, prezes Fundacji Pamięć, Edukacja, Kultura, przywitała zgromadzonych gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych zarówno z Polski i Niemiec.
W imieniu władz oraz mieszkańców Gminy Zgorzelec kwiaty pod pomnikiem Ofiar Stalagu VIII A złożyli Zastępca Wójta Paweł Tomczyk oraz Przewodnicząca Rady Gminy Anna Rakoczy.
Stalag VIII A był jednym z ponad 1000 obozów jenieckich powstałych w trakcie II wojny światowej na terenie Niemiec. Został on utworzony jako obóz przejściowy 26 sierpnia 1939 r. w Görlitz-Ost (obecnie Koźlice) i podlegał VIII okręgowi wojskowemu z siedzibą w Breslau. Przybyli z końcem września pierwsi polscy jeńcy wojenni zmuszeni zostali do pracy przy budowie stalagu. Do dnia 8 maja 1945 r., kiedy obóz został wyzwolony, przez Stalag VIII A przeszło 120 000 jeńców różnych narodowości, między innymi Polaków, Francuzów, Belgów, Jugosłowian, Włochów, obywateli Związku Radzieckiego, Amerykanów i Brytyjczyków.
Pod pomnikiem Orła Piastowskiego na Cmentarzu II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu odbyła się miejska uroczystość patriotyczna z okazji 81. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej.
Wśród przybyłych gości byli przedstawiciele władz samorządowych, związków i organizacji kombatanckich, delegacje służb mundurowych, przedstawiciele stowarzyszeń i związków, instytucji i zakładów, zgorzeleckie duchowieństwo, młodzież szkolna oraz mieszkańcy. Oprawę uroczystości zapewniły kompania reprezentacyjna 23. Śląskiego Pułku Artylerii oraz Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Kopalni Węgla Brunatnego Turów.
Przemówienia okolicznościowe wygłosili Starosta Zgorzelecki – Artur Bieliński oraz Burmistrz Miasta Zgorzelec – Rafał Gronicz.
Podczas uroczystości Burmistrz Rafał Gronicz został odznaczony Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków.
Zastępca Wójta Paweł Tomczyk oraz Przewodnicząca Rady Gminy Zgorzelec Anna Rakoczy złożyli wiązankę z biało-czerwonych kwiatów pod Pomnikiem Orła Piastowskiego oddając hołd poległym.

