Demontaż baraku z czasów II wojny światowej

21.10.2021r.
Drukuj

Barak z czasów II wojny światowej ma zostać przeniesiony w nowe miejsce – na teren Miejsca Pamięci byłego obozu jenieckiego Stalag VIII A w Zgorzelcu. Wyjątkowe przy tym jest przeniesienie zabytkowego obiektu do sąsiedniego kraju.

Zielony, drewniany barak z okresu II wojny światowej znajduje się od czasu wojny do dzisiaj na terenie AWO, na rogu ulic Hospitalstraße i Lutherplatz w Görlitz. W poniedziałek, 18 października 2021 r. rozpoczął się jego demontaż. W przyszłości, w odrestaurowanym baraku stworzona zostanie wystawa poświęcona byłemu obozowi jenieckiemu. Wystawa uzupełni ofertę turystyczną regionu, jak również będzie służyła edukacji historycznej.

Rozmontowanie baraku prowadzone jest przez zespół polskich pracowników pod opieką ekspertów z Krakowa i Wrocławia. Plan prac zakłada zakończenie robót w listopadzie br.

Odbudowę/rekonstrukcję baraku można wesprzeć, przekazując darowiznę na platformie „betterplace.com” pod hasłem „Rettung eines Kulturdenkmals für die europäische Gedenkstätte Stalag VIII A” (pl. „Ratowanie pomnika kultury dla europejskiego miejsca pamięci Stalag VIII A”).

źródło: MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN e.V.

print

Zobacz także: