XI Marsz Pamięci Sybiraków

19.09.2022r.
Drukuj

W piątek 16 września br. spod Szkoły Podstawowej im. Sybiraków w Jerzmankach wyruszył XI Marsz Pamięci Sybiraków. Marsz upamiętnia tragiczne wydarzenia napaści Związku Sowieckiego na Polskę – 17 września 1939 r., uczestnicy marszu udali się pod Pomnik Sybiraka na Cmentarzu Komunalnym w Zgorzelcu, gdzie odbyły się uroczystości patriotyczne.

Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra KWB Turów z Bogatyni, która rozpoczęła uroczystość od zagrania hymnu Sybiraków. Podczas ceremonii odczytano apel poległych, okolicznościowe przemówienia wygłosili Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński oraz Zastępca Wójta Gminy Zgorzelec Marek Wolanin. Ostatnim akcentem obchodów było złożenie wiązanek i zniczy pod Pomnikiem Sybiraków.

W obchodach uczestniczyli Sybiracy i ich rodziny, kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, poczty sztandarowe, duchowieństwo oraz młodzież szkolna z terenu gminy i miasta Zgorzelec.

print

Zobacz także: