Obchody 83. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

01.09.2022r.
Drukuj

W czwartek 1 września br. pod Pomnikiem Orła Piastowskiego na Cmentarzu II Armii Wojska Polskiego odbyły się obchody rocznicowe upamiętniające 83. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, współorganizowane przez Burmistrza Miasta Zgorzelec i środowiska kombatanckie

Wśród zebranych w uroczystości udział wzięli przedstawiciele związków i organizacji kombatanckich – Okręgowego Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej we Wrocławiu z sekretarzem Zarządu Józefem Dymalskim, Oddziału Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej w Zgorzelcu z Prezesem Edmundem Łapińskim, Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego z Prezesem Ryszardem Leparowskim, Związku Sybiraków Koło w Zgorzelcu z Prezesem Mieczysławem Starykowem, przedstawiciele władz samorządowych z terenu Powiatu Zgorzeleckiego i Görlitz. Gminę Zgorzelec reprezentowali Wójt Piotr Machaj, Przewodnicząca Rady Gminy Zgorzelec Anna Rakoczy oraz Zastępca Wójta Marek Wolanin, zgorzeleckie duchowieństwo na czele z ks. dziekanem Janem Kułyną oraz proboszczem parafii prawosławnej ks. Markiem Bonifatiukiem. Swoje delegacje wystawili 23. Śląski Pułk Artylerii z Bolesławca, Placówka Straży Granicznej, Komenda Powiatowej Policji, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej oraz przedstawiciele związków i stowarzyszeń działających na terenie Powiatu Zgorzeleckiego, zgorzeleccy harcerze, młodzież szkolna oraz mieszkańcy Zgorzelca i Görlitz. Uroczystość uświetniła obecność Zakładowej Orkiestry Dętej PGE GiEK S.A. Oddział KWB Turów oraz kompanii reprezentacyjnej 23. Śląskiego Pułku Artylerii pod dowództwem porucznika Artura Gruby, który w trakcie uroczystości złożył meldunek podpułkownikowi Jackowi Jackowskiemu. Okolicznościowe przemówienia wygłosili Starosta Zgorzelecki oraz Burmistrz Miasta Zgorzelca Rafał Gronicz. 

Uroczystość na Cmentarzu II Armii Wojska Polskiego stanowiła okazję do wręczenia odznaczeń. Na wniosek Stowarzyszenia Społeczny Komitet Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej, w uznaniu zasług na rzecz ochrony Miejsc Pamięci Narodowej, Zarząd Główny Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego w Warszawie uhonorował krzyżem pamiątkowym „Zwycięstwo 1945”: płk. Mirosława Fiedorowicza, ks. por. Marka Bonifatiuka, Zastępcę Wójta Marka Wolanina, Pana Zbigniewa Kozłowskiego.

W uznaniu zasług, za wieloletnią pomoc dla prac Społecznego Komitetu Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej w Zgorzelcu, medalem pamiątkowym „20 – lecie Stowarzyszenia Społecznego Komitetu Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej” został uhonorowany: płk Mirosław Fiedorowicz, Urząd Miasta Zgorzelec, Urząd Gminy Zgorzelec, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji „Nysa” Zgorzelec.

W pod Pomnikiem Orła złożono wieńce i kwiaty upamiętniające ofiary tej największej i najkrwawszej wojną w historii ludzkości, w której Polska odniosła największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich państw walczących.

print

Zobacz także: