Stanowisko Wójta Gminy Zgorzelec ws. Kopalni Turów

15.03.2024r.
Drukuj
Szanowni Państwo,
chciałbym odnieść się do tematu, który budzi ogromne emocje. Orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uchyliło decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, na podstawie której przedłużono wydobycie węgla w kopalni Turów do 2044 roku.
To nie jest dobra informacja dla naszego regionu, ale nie jest to koniec walki naszego kombinatu.
Władze Spółki informują w komunikacie, iż czekają na pisemne uzasadnienie wyroku i wówczas zostaną podjęte działania, które pozwolą zapewnić dalsze funkcjonowanie Turowa.
Podkreślam, iż wyrok ten nie oznacza zamknięcia kopalni.
Gmina Zgorzelec zawsze wspierała działalność kompleksu Turów, w 2020 roku przy akcji poparcia petycji kompleksu wydobywczo-energetycznego Turów to właśnie mieszkańcy Gminy Zgorzelec zebrali największą ilość podpisów, a Rada Gminy Zgorzelec przyjęła wówczas jednogłośnie uchwałę w sprawie wyrażenia protestu do postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zobowiązującego do zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w Kopalni Turów.
Uważam, iż pracownicy KWB Turów i Elektrowni Turów nie mogą ponosić konsekwencji decyzji poprzednich rządzących.
Jako samorządowcy będziemy wspierać nadal zakłady pracy należące do PGE GIEK, które mają dla naszego regionu fundamentalne znaczenie.
Piotr Machaj
print

Zobacz także: