Nos krasnoluda – Baśń z zapachami

01.07.2022r.
Drukuj

Nos krasnoluda” to spektakl dla dzieci i dorosłych, który jako baśń literacka zawiera w sobie również wyraźne treści polityczne. W opowiadaniu poruszone zostają tematy takie jak: rozbicie dzielnicowe; władza; ucisk; społeczeństwo klasowe; symboliczne nazwy potraw; wykluczenie; porwanie dziecka; narkotyki. Jak przystało na baśń europejską znalazło się  w niej także wiele elementów magicznych: czarownica z kotłem do warzenia; mówiące zwierzęta; magiczne ziele; przemiana w inną postać.

Przede wszystkim jednak „Nos krasnoluda” to dobra okazja do stworzenia OSMODRAMY – połączenia literatury z zapachem: targ, szewc, kuchnia, sztuka kulinarna, aromaty, rośliny, zwierzęta. Jest to historia przeobrażeń i przekraczania granic pomiędzy snem a rzeczywistością, dramatyczna i tragikomiczna akcja z huśtawką uczuć oraz odyseja przmierzająca przez warstwę świadomości i nieświadomości.

Premiera spektaklu w języku polskim z synchroniczną kompozycją zapachową Wolfganga Georgsdorfa, 2022

Niedziela, 3 lipca 2022 r.
Godz. 16:15 (wstęp od godz. 16:00)
Czas trwania: 74 min.

WSTĘP WOLNY

Istnieje możliwość rezerwacji spektaklu dla grup szkolnych oraz kolonijnych.

Kontakt: mzielinska123@gmail.com

 

1000 i Twoje spojrzenie  – spektakularne wystawy

Zamknięcie granic trzech państw leżących na trójstyku – Polski, Czech i Niemiec – spowodowane pandemią w 2020 roku, wywołało ogromny szok wśród społeczeństwa. Po raz pierwszy na taką skalę można się było przekonać, jak ściśle powiązany jest ze sobą cały region na styku trzech granic. Dotyczy to wielu obszarów, w tym także kultury i sztuki. Festiwal ma za zadanie odzwierciedlić różne punkty widzenia zebrane w tamtym okresie. 

Trójjęzyczny projekt „1000 i Twoje spojrzenie – od wybuchu do wyjścia z pandemii” (CZ/DE/PL) daje okazję do przemyślenia własnych doświadczeń oraz poznania innych punktów widzenia. Mają w tym pomóc różne formaty festiwalowe oraz wystawy. „1000 i Twoje spojrzenie” stanowi zaproszenie do poszerzenia własnej perspektywy, a także spróbowania wczucia się w położenie i punkty widzenia innych osób.

Otwarcie letniego festiwalu „1000 i Twoje spojrzenie” odbyło się 24 czerwca podczas festiwalu AHOJ w Zittau. Równocześnie otwarta została wystawa fotografii i obrazów w przestrzeni publicznej Zittau, która ukazuje różne punkty widzenia w regionie na styku trzech granic.

1 lipca na granicy polsko-niemieckiej w Europa-Mieście Görlitz-Zgorzelec zostanie otwarty Festiwal Osmodrama, stanowiący istną ucztę dla nosa. Na potrzeby festiwalu artysta i wynalazca Wolfgang Georgsdorf stworzył nową formę sztuki, która zaprosi nas do przeżywania zmysłami w formie, jaka dotychczas nie była nam znana. Koncertom, filmom i słuchowiskom dla dzieci oraz młodzieży – w trzech językach – będą towarzyszyć zapachy. W centrum uwagi znajdą się tutaj doznanie, zdziwienie i poznanie.

W Zittau dotychczas niedostępny budynek dawnej szkoły budowlanej Baugewerkeschule przeobrazi się w arenę sztuki. Obok „Centrum pytań otwartych” od 17 września w tym architektonicznym klejnocie zostaną zaprezentowane prace i instalacje przestrzenne wielu artystek i artystów z Polski, Czech i Niemiec. Dzieła te stanowią zachętę do tego, aby rozprawić się z własnymi doświadczeniami z czasów od wybuchu do zakończenia pandemii oraz z jej konsekwencjami, a także impuls do tego, aby spróbować wyciągnąć z nich na przyszłość to, co dla nas najlepsze.

 

PROGRAM

1.07.22 —7.10.22 Festiwal Osmodrama  • Hala Miejska w Görlitz • prapremiery różnorodnych filmów i koncertów oraz wieczory autorskie z kompozycjami zapachów Wolfganga Georgsdorfa:
• 1.07.22 „Naprawdę źle“ (Richtig falsch) (języki i zapachy)
SKIEROWANE DO WSZYSTKICH – BEZ OGRANICZEŃ JĘZYKOWYCH

  • 1.07.22 „Organy & Organy“ (koncert & zapachy)
  • 3.07.22 „Nos krasnoluda” PREMIERA W JĘZ. POLSKIM (bajka & zapachy)
  • 5.07.22 „Piotruś & wilk“ (bajka symfoniczna z zapachami)
  • 21.08.22 „Alois Nebel“ (film & zapachy)
    • 3.09.22 13 miesięcy – w odmętach pewnego roku (muzyka • literatura & zapachy)
    • 4.09.22 Wełtawa – Nysa (koncert & zapachy)

oraz program dzienny z wieloma innymi dziełami połączonymi z zapachami dostępny
na stronie: www.1000undDeineSicht.eu/programm

1.07.22 — 1.07.23: Wystawa w Zittau • Libercu • Görlitz • Zgorzelcu • Bogatynii • Hrádek nad Nisou • Lubaniu • Geoparku Ralsko/Doksy i innych miejscach.

17.09.22: Wystawa „1000 i Twoje spojrzenie“ w dawnej szkole budowlanej  Baugewerkeschule w Zittau

17.09.22: „3Kick — trzy drużyny, trzy bramki, jedna piłka“, pierwszy mecz w kategorii juniorów o godz. 15.00, w kategorii seniorów o godz. 17.00 w Weinaupark Zittau

Więcej informacji oraz cały program wydarzeń na stronie Internetowej: www.1000undDeineSicht.eu

Źródło: Organizator Festiwalu i wystawy „1000 & Twoje spojrzenie”

print

Zobacz także: